Kajakarstwo i technologia: zmiany na przestrzeni dziejów

9

Podobnie jak wiele innych dyscyplin sportowych, na kajakarstwo ogromny wpływ miał postęp w nauce i technologii. Oczywiście zmiany te prawie zawsze były na lepsze, ponieważ zwiększały osiągi i bezpieczeństwo łodzi. Więcej o związkach między kajakarstwem a technologią przeczytasz poniżej. Historia tego sportu sięga wielu, wielu lat wstecz, kiedy to starożytne cywilizacje w różnych częściach świata stanęły przed koniecznością transportu wodnego. W ten sposób powstały pierwsze łodzie.

Oczywiście były one wykonane z bardzo prostych elementów, głównie drewna i skór. W XIX wieku, w Anglii, słynny John Mac Gregor nadał kształt obecnemu kajakowi, który jest bardziej zamknięty u góry niż wcześniejsze kajaki i obecnie używa się do napędu wiosła o dwóch łopatkach.

Wraz z rozpoczęciem nowożytnych igrzysk olimpijskich, których pierwsza edycja odbyła się w 1896 roku w Atenach, sport wszedł w fazę rozwoju. Obecnie, o ile wymiary i waga mieszczą się w przepisach określonych przez Międzynarodową Federację Kajakową, do produkcji łodzi można użyć dowolnego materiału.

Do ich budowy preferowane są włókna takie jak Kevlar i tworzywa sztuczne, ponieważ zapewniają możliwość zmniejszenia wagi i wytrzymałości, a także gwarantują wydajność i trwałość. Drewno impregnowane to również materiał, który jest szeroko wykorzystywany do tych celów.

Ponadto coraz więcej łodzi wyposażonych jest w czujniki mierzące parametry wyścigowe, takie jak prędkość i opór łodzi w wodzie.

Powiązany wpis: Kajakiem przez Kujawy? Dobra zabawa i niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Nowe łopatki

Na początku tej dekady publikacje specjalizujące się w postępie technologicznym wielokrotnie mówiły o CFRC – kompozycie wzmacnianym włóknem węglowym – materiale, z którym prowadzone są badania nad produkcją wioseł.

Jest to zresztą ten sam materiał, z którego wykonane są bolidy Formuły 1, więc jego zastosowanie zostało już przetestowane na najwyższym poziomie.

Odzież dla sportowców

Nie trzeba dodawać, że odzież noszona przez kajakarzy, jak również ich obuwie, również odzwierciedlają związek między kajakarstwem a techniką. Neopren jest idealnym materiałem do dyscyplin wodnych.

Alternatyw jest wiele, ale z czasem na pierwszy plan wysunęły się poszukiwania wodoodpornych, lekkich materiałów, które zachowują ciepło, gdy jest zimno i umożliwiają wentylację, gdy jest gorąco. Oczywiste jest, że w dzisiejszym przemyśle cele te zostały osiągnięte z nawiązką, choć postęp wciąż trwa.